Antec CSK1000 PRO ATX 3.1 Bronze SMPS
SKU:
CSK1000-PRO-ATX-3-1
Save GST upto18% on Business purchase
Availability: Out of stock
Notify me when stock is available
Shop with confidence
🔒 Secure & Safe Payments
100% Genuine Products
🎧 Trusted Customer Support
🚚 Reliable Delivery
FEATURES
CSK PRO ATX3.1000W
ATX 3.1 & PCIe 5.1 Compatible
Our new CSK Pro ATX3.1 power supplies are certified for ATX 3.1 compliance, meeting the high standards for reliability and power efficiency, and ensuring the utmost level of quality and performance. The included PCIe 5.1 12V-2×6 GPU cable enables seamless compatibility with the latest graphics cards, such as the NVIDIA® GeForce RTX 40 Series.
80 Plus Bronze Certified
Delivering up to 90% efficiency, CSK1000 Pro ATX3.1 gives you a cooler and quieter system, powered by the guaranteed 1000W of Continuous Power.
CircuitShield
5-Year Warranty
Antec commits a 5-year warranty and offers our quality tech support and customer service.
120mm Silent Fan
The whisper-quiet 120mm fan provides high airflow with the durability and longevity that is a Antec signature.
Thermal Manager
Better cable management and airflow
Compact Size
Compared to large power supplies on the market,
it is smaller in size and can be used with a wider range of computer cases.
SPECIFICATIONS
Brand Antec
Color Black
Model CSK1000-PRO-ATX-3-1
Type ATX 12V 3.1
Dimension 140(L)*150(W)*86(H)
Modular Semi-Modular
Input Voltage 200V-240V
Input Current 6A Max
Input Frequency Range 50Hz
PFC Active PFC
Power Good Signal 100-150ms
Protection OCP, OVP, UVP, SCP, OPP, OTP, SIP, NLO
Output Capacity 1000W
Operation Temperature 0~40°C
Regulatory TUV / CB / RCM / CE / BIS / UKCA / KC
Fan 120mm Silent Fan
Certifications 80 Plus Bronze 230V EU
Connector 1 x 24 (20+4) pin MB
  1 x 16 (12+4) pin PCIE 5.1 12V-2×6 (600W)